Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować do nowszej wersji.
POBIERZ
Godło

Tu jesteś:

Strona główna Aktualności GODZINA CZYTANIA
GODZINA CZYTANIA PDF Drukuj
Wpisany przez Pawelec Elżbieta   
środa, 07 października 2020 12:26

„Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju"

Wszyscy wiemy jak ważne jest głośne czytanie, zwłaszcza najmłodszym dzieciom. Już po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data święta rocznicą urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

29 i 30 września drugo- i trzecioklasiści mogli obejrzeć zabawną prezentację multimedialną na podstawie wiersza Danuty Wawiłow pt. „Daktyle". Ponadto wraz z prowadzącymi tę imprezę czytelniczą uczniami z klasy VI b, głośno czytali wiersze poetki ze zbioru „Kałużyści". Na koniec był quiz ze znajomości tekstów Danuty Wawiłow. Wszyscy na szóstkę odpowiadali na zadawane przez Julka, Julkę, Patrycję i Zuzię z VI b pytania.

Także czwartkowy poranek 1 października 2020r. okazał się niezwykle emocjonujący dla uczniów klas pierwszych zbludowickiej szkoły. O poranku Pierwszaki zebrały się na korytarzu, by wziąć udział w przedstawieniu głośnego czytania przygotowanym przez klasę VI b pt. „Nasze zwierzątka-na łące, podwórku i w gospodarstwie". Szóstoklasiści ucharakteryzowani na owady, dzikie i domowe zwierzęta prezentowali wiersze Jana Brzechwy i nie tylko. Podczas występu starsi uczniowie pokazywali młodszym kolegom, że czytanie może być tym ciekawsze im więcej włożymy w nie: emocji, gestykulacji, modulacji głosem i mimiki. To elementy, które zaciekawiają młodsze pokolenie do słuchania czytanych tekstów. Następnie dzieci wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas, gdzie panie bibliotekarki poprosiły je o pokolorowanie przygotowanych dla nich różnorodnych konturów zwierząt zgodnie z informacjami usłyszanymi podczas czytania.

Dzieciaki wykazały się sporą uwagą i bez problemu, zgodnie z rzeczywistością ozdobiły kredkami swoje zwierzątka. W dalszej kolejności maluchy musiały wykazać się wiedzą dotyczącą życia oraz cech charakterystycznych zwierzaków, ponieważ wzięły udział w interaktywnym ćwiczeniu przygotowanym specjalnie dla nich w aplikacji Learning Apps, z którym radziły sobie świetnie. Podsumowując, Pierwszaki spisały się na medal, za co zostały nagrodzone przez panie bibliotekarki słodkimi niespodziankami.

Celem imprezy zorganizowanej przez szkolnych bibliotekarzy było zachęcanie dzieci do sięgania po książkę, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, bo wiadomo, że czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także poszerza słownictwo, poprawia koncentrację, a przede wszystkim wprowadza we wspaniały świat przygód z literaturą.

L. Z , A.K

GODZINA CZYTANIAGODZINA CZYTANIAGODZINA CZYTANIA