Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować do nowszej wersji.
POBIERZ
Godło

Tu jesteś:

Strona główna Aktualności I SZKOLNY DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ
I SZKOLNY DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ PDF Drukuj
Wpisany przez Dorota Kozieł-Kwaśniewska   
czwartek, 18 lutego 2021 19:44

19.02.2021r. -I Szkolny Dzień Nauki Polskiej w szkole w Zbludowicach

Popołudnie 16.02 2021r . dla dwudziestu uczniów klas piątych i szóstych ze zbludowickiej szkoły było dniem wyjątkowym, do którego przygotowywali się od 26.01.2021r. Wtedy spotkali się po raz pierwszy ze swoimi opiekunami całego przedsięwzięcia p. Dorotą Kwaśniewską i Luizą Wojciechowską – Zoch, które przekazały im nad czym będą pracować przez kolejne 4 tygodnie.

Działania opracowane przez nauczycielki związane były z przygotowaniem I Szkolnego Dnia Nauki Polskiej, który od tego roku zostanie wpisany w kalendarz uroczystości PSP w Zbludowicach.

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe, które w Polsce będziemy obchodzić rokrocznie 19 lutego w rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Święto ustanowiono decyzją parlamentu i Prezydenta Polski 4.02.2020r.

Nowe święto w kalendarzu Polski stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką oraz pozyskać wiadomości na temat ludzi, którzy szczególnie zasłużyli się dla świata wiedzy a ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.

Dzięki pomocy wychowawców klas, zostały wyłonione spośród klas piątych i szóstych czteroosobowe zespoły, które podjęły decyzję, że przybliżą społeczności szkolnej, sylwetki pięciu wybitnych polskich naukowców: Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Stefana Banacha i Zbigniewa Religę.

Podczas spotkania organizacyjnego, przedstawiciele klas wylosowali sobie sylwetkę polskiego naukowca, nad osiągnięciami którego pracowali przez kolejne tygodnie w zespołach dwuosobowych. Z p. L. Wojciechowską -Zoch uczniowie opracowywali informacje, konstruując e plakaty w aplikacji Canva, natomiast z p.D. Kozieł – Kwaśniewską przygotowywali wiadomości w formie prezentacji Power Point.

Cotygodniowe spotkania w zespołach roboczych, okazały się bardzo owocne.

Podczas finałowego spotkania, poprzez aplikację Teams w dniu 16.02 2021r., na którym gościliśmy dyrekcję szkoły oraz nauczycieli, uczniowie zaprezentowali wytwory swojej pracy, ciekawie je omawiając.

Podsumowaniem I Szkolnego Dnia Nauki Polskiej był quiz wiedzy dotyczący prezentowanych w bieżącym roku szkolnym naukowców polskich, który przygotowała i poprowadziła p. Agnieszka Kowalska. Był on nie tylko dobrą zabawą dla uczestników tegorocznego przedsięwzięcia projektowego, jaki sprawdzeniem pozyskanej przez uczniów wiedzy na temat prezentowanych przez nich „ludzi nauki".

Dzięki mobilizacji i dużemu zaangażowaniu uczniów i ich opiekunów, mogliśmy w bieżącym roku po raz pierwszy uczcić nowe święto państwowe nazwane przez Sejm i Prezydenta Polski Dniem Nauki Polskiej.

Luiza Wojciechowska - Zoch

Dorota Kozieł - Kwaśniewska

Agnieszka Kowalska

Zapraszamy do obejrzenia filmu ze spotkania finałowego I Szkolnego Dnia Nauki Polskiej

Film - spotkanie finałowe I Szkolnego Dnia Nauki Polskiej

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji mutimedialnych przygotowanych

na I Szkolny Dzień Nauki Polskiej

Prezentacja PP klasy VI c

Prezentacja PP klasy VI a

Prezentacja PP klasy V b

Prezentacja PP klasy V a

Prezentacja PP klasy VI b

Zapraszamy do obejrzenia e - plakatów wykonanych na

I Szkolny Dzień Nauki Polskiej w programie Canva

I Szkolny Dzień Nauki Polskiej e-plakatyI Szkolny Dzień Nauki Polskiej e-plakaty

I Szkolny Dzień Nauki Polskiej e-plakatyI Szkolny Dzień Nauki Polskiej e-plakatyI Szkolny Dzień Nauki Polskiej e-plakaty

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z I Szkolnego Dnia Nauki Polskiej

I Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacjaI Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacja

I Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacjaI Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacja

I Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacjaI Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacjaI Szkolny Dzień Nauki Polskiej - fotorelacja

Poprawiony: czwartek, 18 lutego 2021 21:27