Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować do nowszej wersji.
POBIERZ
Godło

Tu jesteś:

Strona główna Aktualności III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USA-CZAS NA PODSUMOWANIE
III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USA-CZAS NA PODSUMOWANIE PDF Drukuj
Wpisany przez Pawelec Elżbieta   
środa, 07 kwietnia 2021 06:11

Za nami finał i uroczysta gala III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USA organizowanego przez naszą szkołę w partnerstwie z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

26 marca 2021 r. na platformie cyfrowej ZOOM o tytuł laureata walczyło 33 uczniów klas siódmych i ósmych reprezentujących szkoły podstawowe z całego województwa świętokrzyskiego. Finaliści zostali wyselekcjonowani w drodze eliminacji spośród 71 zgłoszonych do udziału w Konkursie uczniów. Składająca się z pracowników Konsulatu Komisja Konkursowa sprawdziła wiedzę uczniów z wybranych, określonych Regulaminem Konkursu, numerów elektronicznego czasopisma „Zoom in on America", dostępnego na stronie internetowej Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych pod adresem http://www.usinfo.pl/zoom/.

Publikacja „Zoom in on America", stanowiła materiał źródłowy o kulturze Stanów Zjednoczonych, na podstawie którego uczniowie przygotowywali się do udziału w poszczególnych etapach Konkursu przez cztery ostatnie miesiące. W tym czasie język angielski stał się dla nich narzędziem poznania, a więc już nie celem samym w sobie, a środkiem do osiągania wyższych celów edukacyjnych. Niewątpliwie więc Konkurs FOCUS ON THE USA umożliwia jednoczesne kształtowanie kompetencji językowych i kulturowych w sposób szerszy niż umożliwia to podstawa programowa. Ponadto Konkurs został wpisany przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty do wykazu zawodów wiedzy, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół średnich.

W tegorocznej edycji uczniowie poznawali szeroko pojętą sztukę – sztukę jako dzieło natury i wytwór rąk ludzkich. Hasło przewodnie edycji 2020/2021 brzmiało: Art – Natural and Man-made.

W przestrzeni cyfrowej odbyła się również uroczysta gala podsumowująca III edycję Konkursu. 29 marca 2021 r. o godzinie 13:00 na platformie ZOOM spotkali się uczestnicy Konkursu, ich opiekunowie, a także organizatorzy Konkursu i zaproszeni Goście. Otwarcia gali dokonał Pan Przemysław Nowak, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach. Panie Anna Majcher i Monika Durlik przybliżyły obecnym na spotkaniu Gościom jego ideę, cele, tematykę oraz zasięg. Następnie Pani Amy Steinmann, Konsul ds. Prasy i Kultury przybliżyła w swojej prezentacji „Inspirational Americans" sylwetki dwóch wyjątkowych w historii Stanów Zjednoczonych i świata kobiet – Katherine Johnson i Deb Haaland, a Pani Bożena Piłat, koordynator Konkursu z ramienia Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie ogłosiła wyniki Konkursu. Laureatami tegorocznej edycji FOCUS ON THE USA zostali:

I miejsce: MARTYNA KOPYŚ, ZOFIA NOWAKOWSKA, ZUZANNA WITKOWICZ

Zespół Placówek Oświatowych nr 1, Szkoła Podstawowa nr 28 w Kielcach

Uczniów przygotowały do udziału w Konkursie panie Beata Dulnik oraz Monika Rozdziałowska.

II miejsce: MICHAŁ KRASKA, MATEUSZ MYK, EWELINA OLECH

Szkoła Podstawowa nr 15 im. Tadeusza Kościuszki w Kielcach

Uczniów przygotowała do udziału w Konkursie pani Monika Taszłow.

III miejsce ex aequo:

NATALIA HERSZFELD, NIKOLA KUBICKA, JACEK WASZKA

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach

Uczniów przygotował do udziału w Konkursie pan Rafał Cichocki.

oraz

BLANKA ARABSKA, WIKTORIA DRZAZGA, MIKOŁAJ PRZODO

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Uczniów przygotowała do udziału w Konkursie pani Anna Majcher.

Wszyscy laureaci otrzymują podpisane przez Panią Konsul Amy Steinmann certyfikaty potwierdzające zwycięstwo oraz nagrody rzeczowe, których fundatorem są: Wojewoda Świętokrzyski, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach.

Obecna edycja, przebiegająca od początku do końca pod znakiem pandemii, dowodzi że wszyscy biorący w Konkursie uczniowie są zwycięzcami na płaszczyźnie woli walki, wytrwałości, dojrzałości i konsekwencji, to wielki sukces w dobie przedłużającej się izolacji.

Galę podsumowała w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pani Wizytator Elżbieta Szczęsna-Kusak, której dziękujemy za gratulacje dla Uczestników Konkursu i jego Laureatów oraz słowa uznania dla naszej inicjatywy. Rangę przedsięwzięcia podkreślają również przyznane Konkursowi patronaty honorowe przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Starostę Buskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Patronat medialny oraz opiekę medialną nad Konkursem sprawują: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia Świętokrzyskie, Tygodnik Ponidzia oraz Portal Regionalny busko.com.pl.

Anna Majcher

III Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USAIII Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USAIII Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USAIII Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USAIII Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USAIII Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USAIII Wojewódzki  Konkurs Wiedzy o Kulturze Stanów Zjednoczonych FOCUS ON THE USA

Poprawiony: środa, 07 kwietnia 2021 08:56