Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować do nowszej wersji.
POBIERZ
Godło

Tu jesteś:

Strona główna Feniks
FENIKS PDF Drukuj
Wpisany przez Pawelec Elżbieta   
wtorek, 20 marca 2012 18:26

Od lutego 2009 r. realizowaliśmy w naszej szkole projekt FENIKS – długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach w celu rozwijania podstawowych kompetencji naukowo - technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów. Jest to program edukacyjny współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki 1/POKL/3.3.4/08.

FENIKS, to wspólne przedsięwzięcie trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koordynatorem projektu jest prof. dr hab. Antoni Pędziwiatr (UJ), zaś koordynatorem uczelnianym UJK - prof. dr hab. Wojciech Broniowski.

Uroczysta inauguracja projektu odbyła się na UJK w Kielcach w obecności władz w.w. uniwersytetów i samorządu województwa świętokrzyskiego.

W projekcie uczestniczą szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne – 70 szkół z woj. małopolskiego, 100 szkół z woj. świętokrzyskiego i 80 szkół z woj. podkarpackiego.

Do działań projektu należą m.in. zajęcia pozalekcyjne dla uczniów w gimnazjum, wizyty w szkole pracowników uczelni z pokazami atrakcyjnych doświadczeń oraz zajęcia dla uczniów na uczelni pt. Fizyka w praktyce. Zajęcia na uczelni obejmują interesujący wykład urozmaicony pokazami fizycznymi, a także warsztaty naukowe i doświadczalne w pracowniach uniwersytetu, w obserwatorium astronomicznym i planetarium. W pracowniach UJK uczniowie wykonują ciekawe doświadczenia pod kierunkiem pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni.

Naszą szkolę już dwukrotnie odwiedzili pracownicy uczelni i przeprowadzili zajęcia dydaktyczne, w których każdorazowo uczestniczyło około 50. uczniów. Były to pokazy atrakcyjnych doświadczeń i dyskusja ukazywanych praw fizyki oraz bardzo zajmujący wykład naukowy.

Dla nas, głównym efektem realizacji tego projektu jest zdobycie nowych doświadczeń, możliwość wykazania się indywidualną pracą nad ciekawym, samodzielnie wybranym tematem, współzawodnictwo, a także zapoznanie się z pracami uczniów z innych szkół, dzielenie się opiniami i zdobytą wiedzą.

A oto nasze osiągnięcia:

W finale II edycji Konkursu Projektów Naukowych przygotowanych przez uczniów gimnazjów, który odbył się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach zdobyliśmy wyróżnienie. Wówczas przez jury uczelniane zauważone zostały prace Martyny Guni i Kamila Dziadka Różne rodzaje czasomierzy. Natomiast w III semestrze finalistami zostali Artur Bakalarczyk i Mateusz Tarczyński z pracą Pompa ssąco-tłocząca.

Finał IV edycji zakończył się dla nas wielkim sukcesem. Zostaliśmy laureatami tejże edycji. Praca Mateusza Piwowarczyka i Sebastiana Sztuka Domowa orkiestra zyskała uznanie zarówno komisji konkursowej, jak i publiczności, która nagrodziła ich wystąpienie gromkimi brawami. Podczas finału uczelnianego chłopcy przedstawili wyniki swojej pracy w formie dziesięciominutowej publicznej prezentacji.

Główną nagrodą konkursu, którą udało się zdobyć, było nieodpłatne uczestnictwo w obozie naukowym projektu FENIKS. Ponadto chłopcy otrzymali nagrody książkowe, rzeczowe (m.in. cyfrowe aparaty fotograficzne, pendrive, przyrządy pomiarowe) i dyplomy laureata. Przygotowanie pracy konkursowej przez Mateusza i Sebastiana, polegało na wykonaniu instrumentów muzycznych, pokazie ich działania wraz z wytłumaczeniem i dyskusją istotnych praw fizyki i zjawisk akustycznych, a także na precyzyjnym przedstawieniu swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej.

Ponadto w 2011 r. Mateusz i Sebastian byli uczestnikami międzywojewódzkiego konkursu uczniowskich projektów naukowych w Instytucie Fizyki UJK w Kielcach dla laureatów III i IV edycji.

W celu zainteresowania fizyką swoich kolegów, "feniksowicze" zaprezentowali swoje niesamowite naukowe projekty i doświadczenia na forum szkoły podczas zorganizowanego Dnia Nauk Przyrodniczych. Uczniowie szkoły, pod okiem „feniksowiczów", mogli wykonać doświadczenia fizyczne i sprawdzić sposób działania prezentowanych projektów i w miłej atmosferze odbyć nietypową lekcję fizyki. Wszystkim obecnym przedstawione projekty bardzo się podobały - ucząc się można też wspaniale się bawić.

Dzięki realizacji projektu nasza szkoła została wyposażona w komplet materiałów i przyrządów do doświadczeń uczniowskich na kwotę 3340 zł.

W dniu 24 marca 2012 (sobota), w auli Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, odbędzie się konferencja wieńcząca realizację Projektu FENIKS, na której będą zaprezentowane dokonania Projektu, który spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem społecznym.

Więcej informacji na stronie:

www.feniks.ujk.kielce.pl

Opiekun projektu:

Elżbieta Nowak – nauczyciel fizyki Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach

Zajęcia w szkole i na uczelni:

zajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęciazajęcia

Laureaci i finaliści:

finałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinałyfinały

Poprawiony: środa, 11 kwietnia 2012 08:38