Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

„Podziwu godna liczba Pi”, będąca również tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, ma promować matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby π. Liczba Pi jest to stosunek długości okręgu do jego średnicy, jest to wartość, która w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3,14. Jest to odpowiednik amerykańskiego sposobu zapisu daty 14 marca - 3.14, dlatego tego dnia liczba Pi obchodzi swoje święto.


A dlaczego liczba ta nazywana jest Ludolfiną? Nazwa ta pochodzi od matematyka, Ludolph van Ceulen, który w 1956 r. podał wartość liczby Pi do 20 miejsc po przecinku, a w późniejszym czasie rozszerzył swój wynik do 35 miejsc. Do dziś pobijane są rekordy na wyliczenie jak najdokładniejszego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W roku 2010 obliczono 2 000 000 000 000 000 cyfrę liczby Pi i wynosi ona zero. Bite są również rekordy na zapamiętywanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego.
Dzień Liczby Pi był idealną okazję do obchodów Święta Matematyki. 14 marca w naszej szkole został zorganizowany teleturniej 1 z 10 w którym wzięli udział przedstawiciele klas 6-7-8. Z kolei uczniowie klas 4 i 5 walczyli o zwycięstwo w konkursie na ciasto urodzinowe Ludolfiny.
W Teleturnieju 1 z 10 zwyciężyła uczennica klasy 8b - Zuzanna Szybajło, a w konkursie na ciasto jury przyznało dwa I miejsca: duet - Zuzanna Stępień i Antonina Bugdalska oraz Igor Serwatka.
Ponad to wszystkie klasy świętując Dzień Królowej Nauk podczas lekcji matematyki zgłębiały tajniki wiedzy matematycznej w sposób inny niż na co dzień. Było orgiami – przedstawiające liczbę PI oraz kolorowe parkietaże (pirkietaże).

 

1
10
11
12
13
14
15
16
17
18