W dniu 9 czerwca uczniowie klasy 4a i 4b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i naukowych uczniów, poszerzanie wiedzy zdobywanej podczas zajęć szkolnych oraz integracja zespołu klasowego.
16 czerwca uczniowie klas trzecich wybrali się na wyjątkową wycieczkę do Olejarni Zagłoby w Mikułowicach. Celem naszej wyprawy było poznanie dawnych tradycji regionu oraz sekretów powstawania zdrowych, naturalnych olejów. To była wspaniała lekcja historii i przyrody na żywo! Na miejscu powitał nas pan gospodarz, który z wielką pasją opowiedział o historii polskiego olejarstwa.
8 czerwca 2026 roku odbył się rajd podsumowujący kolejny rok działalności 89 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej, działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zbludowicach. W wydarzeniu uczestniczyły zuchy i harcerze, którzy przez cały rok aktywnie angażowali się w życie drużyny, biorąc udział w zbiórkach, rajdach, uroczystościach patriotycznych i religijnych oraz licznych akcjach na rzecz środowiska lokalnego.
W dniu 18 czerwca uczniowie klasy 6b uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania historii jednego z najstarszych zakładów górniczych w Polsce oraz zdobycia nowych doświadczeń.
15 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju odbył się XXII finał Powiatowego Konkursu Wiedzy Regionalnej „Moje Ponidzie”. Natalia Marzec i Magdalena Prasałek, uczennice klasy VII a, które już po raz trzeci reprezentowały naszą szkołę, zajęły II miejsce. W pierwszym etapie konkursu przygotowały film pt. „Kapliczki przydrożne – sztuka i tradycja naszego regionu”. W etapie powiatowym zmierzyły się z testem sprawdzającym rozległą wiedzę na temat walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych Ponidzia.
W dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 4a i 4b uczestniczyli w wycieczce do Kielc. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań kulturalnych uczniów, kształtowanie właściwych zachowań w miejscach publicznych oraz integracja zespołu klasowego .Pierwszym punktem programu była wizyta w kinie, gdzie uczniowie obejrzeli film „Sprawiedliwość owiec”.