Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

W dniu 24 kwietnia 2024 r. uczniowie klas V –VI uczestniczyli w wycieczce po regionie świętokrzyskim w ramach projektu mFundacji „Twórcy geometrycznych kształtów”. Zwiedzanie rozpoczęło się w niewielkiej miejscowości Huta Szklana w gminie Bieliny, gdzie znajduje się dość nietypowe miejsce. To Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko zwiedzający przekroczyli bramę Osady można było poczuć, jakby wehikuł czasu przeniósł ich w odległą przeszłość. XI i XII-wieczne zagrody i warsztaty tkaczki, szewca, kowala oraz dom zielarki zapraszały do odbycia tej niesamowitej podróży w czasie.


Zwiedzając Osadę Średniowieczną uczniowie mieli okazję poznać XII-wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem. Z trudem i znojem dnia codziennego, kiedy wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie, a jedzenie – zdobyć lub wytworzyć, bo nie leżało na wyciągnięcie ręki na sklepowych półkach. To właśnie tu, w jednej ze średniowiecznych chat odbyły się warsztaty garncarstwa. Każdy uczestnik projektu pod kierunkiem przewodnika wykonywał wymyślone naczynie z gliny. Glina, najpierw odpowiednio ugniatana i podzielona, formułowana była rękami w naczynie. Były to miseczki, wazony i inne kształty udekorowane według pomysłu uczniów. Tu również odbył się konkurs twórcy ciekawych kształtów wyrobów glinianych. Wybrano i nagrodzono pięć najciekawszych prac uczniów.
Spod Łysicy uczniowie przejechali autokarem do Kielc, gdzie kontynuowali poznawanie regionu w Centrum GeoEdukacji NATURA. Tam obejrzeli wystawę stałą CHRONOS wraz z KINE-KAPSUŁĄ CZASU, poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich. Motyw przewodni wystawy to podróż w czasie do odległej przeszłości. Zwiedzający mając do dyspozycji stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości jego dawnych mieszkańców uzupełniali kartę pracy z pytaniami. Odpowiedzi musieli wyszukać podczas zwiedzania i oglądania eksponatów. Całodzienne zwiedzanie zakończyło się posiłkiem w galerii Echo.
E. Stramska
J. Kawacz-Piątek

20240424100808
20240424103152
20240424131216
20240424131800
image000004003
image000005002
image000007