Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Spotkanie z edukatorem IPN z Krakowa

W dniu 18.10.2013r. na zaproszenie pani Anny Rak nauczyciela historii i pani Agnieszki Kowalskiej bibliotekarza i nauczyciela historii gościliśmy w naszej szkole edukatora IPN z Krakowa, pana Andrzeja Masiewicza.

Edukator przeprowadził bardzo interesujące lekcje dla uczniów klas I, II i III z okresu najnowszej historii Polski. Uczniowie klas III realizowali temat: „PRL – państwo totalitarne?" Próba odpowiedzi na to pytanie była dla uczniów nie tylko swoistym podsumowaniem historii lat 1944–1989, ale i znakomitym przypomnieniem cech ustrojów totalitarnych.

    Uczniowie klas II uczestniczyli w lekcji poświęconej II wojnie światowej, której temat brzmiał „ A więc wojna"- polski wrzesień 1939r". Młodzież poznała wydarzenia pierwszego miesiąca wojny śledząc losy żołnierzy różnych formacji wojskowych. Gimnazjaliści dowiedzieli się także, jak walczyła piechota, do czego używano trałowców i jak wyglądało uzbrojenie polskiej armii w 1939 roku.

    Natomiast uczniowie klas I zrealizowali temat „Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski" – będący zarysem najnowszych dziejów Polski, ukazanych poprzez fotografie i krótkie teksty źródłowe. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i po co używa się barw narodowych, ćwiczyli spostrzegawczość i czytanie ze zrozumieniem.

    Spotkania, w których uczestniczyli nasi uczniowie, zostały przez nich ocenione bardzo wysoko. Były ciekawe i znacząco poszerzały ich wiedzę z najnowszej historii Polski. Liczymy, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłości i współpraca z edukatorami IPN w Krakowie wzbogaci wiedzę naszej młodzieży o historii zeszłego stulecia.

Spotkanie z edukatorem IPN z KrakowaSpotkanie z edukatorem IPN z KrakowaSpotkanie z edukatorem IPN z Krakowa