Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Największym bogactwem ziemi buskiej są wody mineralne, które dzielą się na: wodę siarczkową i wodę jodkowo-bromkową. Wody wydobywane są z otworów wiertniczych, położonych na terenie uzdrowiska, a wydobywają je … górnicy. Buscy górnicy również obchodzą swoje święto 4 grudnia, czyli w dzień powszechnie nazywany Barbórką.

Z okazji Dnia Górnika uczniowie z klasy drugiej i trzeciej (wychowawcy: Marta Kiełb i Renata Wolańska) zaprosili na zajęcia edukacyjne Pana Zenona Kolanowskiego, górnika, który na co dzień pracuje przy wydobywaniu wód siarczkowych w Uzdrowisku Busko-Zdrój.

     Pan Kolanowski opowiedział dzieciom o trudnej i odpowiedzialnej pracy górników, a także zaprezentował swój elegancki, galowy strój górniczy. Dzieci ze wzruszeniem słuchały legendy o patronce górników – świętej Barbarze, poznały hymn górników, a także… posmakowały leczniczej wody siarczkowej.

Uczniowie przygotowali specjalnie na tę okazję inscenizację pod tytułem „Spotkanie z górnikiem”.

Dzieci już wiedzą, że woda lecznicza - siarczkowa dostępna w buskich sanatoriach jest dostarczana  z odwiertów górniczych. Woda lecznicza jest eksploatowana w obszarach górniczych (prosto ze źródeł) przez górników. Dodatkową zaletą tej wody jest to, że czerpana ze źródła w Busku-Zdroju jest wodą termalną o temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza. Dzięki nowoczesnej technologii wydobycia i transportu woda nie traci swych leczniczych właściwości, przez co staje się wyjątkowym i unikalnym w skali światowej środkiem leczniczym. Jest białym krukiem wśród wód siarczkowych.

Zajęcia odbyły się w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Moja mała ojczyzna – jestem cząstką tego świata” dotyczącej edukacji regionalnej. Głównym celem zajęć było rozbudzanie u dzieci tożsamości regionalnej, rozwój postaw patriotycznych, popularyzowanie wiedzy o ludziach z najbliższego środowiska oraz poznawanie nowych zawodów

Dziękujemy Panu Zenonowi Kolanowskiemu za spotkanie i za wspaniałą lekcję o regionie.



Realizatorzy innowacji

4XII 4XII 4XII

4XII 4XII 4XII

4XII 4XII 4XII

4XII 4XII