Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w  Zbludowicach  nie zapominają  o poszerzaniu swoich horyzontów. Podczas błogiego odpoczynku od natłoku szkolnych obowiązków znaleźli czas, a przede wszystkim motywację, by uczestniczyć w zajęciach „Moja mała ojczyzna – jestem cząstką tego świata". W czasie ferii zimowych  znaleźli  niecodzienny  sposób na nudę. Podczas odbywających się w szkole zajęć kulinarnych przygotowali  potrawę  charakterystyczną dla naszego regionu... czyli placki ziemniaczane po świętokrzysku. Nikt by nie przypuszczał, że obieranie, tarcie oraz smażenie ziemniaków  to super zajęcie w czasie ferii. A na końcu oczywiście dekoracja i degustacja kulinariów – mniam... mniam.

Zajęcia „Moja mała ojczyzna – jestem cząstką tego świata" realizowane są w ramach innowacji pedagogicznej z zakresu edukacji regionalnej.  Ich celem jest przede wszystkim rozbudzenie u najmłodszych ciekawości do ich „małej ojczyzny", czyli najbliższego środowiska. Program zakłada odkrycie specyfiki regionu, a także rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej. Projekt ten pomaga uświadomić dzieciom powiązania ich korzeni ze wspólnotą lokalną oraz regionalną. Opracowany jest w  sposób ułatwiający rozbudzenie twórczej aktywności u najmłodszych mieszkańców regionu.

Wcześniej uczniowie poznali historię swojej  rodziny, życie i twórczość Jana Pawła II – patrona szkoły oraz swoją miejscowość na tle całej Europy. Zorganizowali „Kącik Regionalny", który jest namiastką... historii  „małej ojczyzny".

Aktywność dzieciaków na polu edukacji regionalnej ma odbicie w ich działaniach, których potwierdzeniem są wywiady ze znanymi osobami z Ponidzia, a także „Książka Kucharska mojej babci", czyli zbiór przepisów kulinarnych najstarszych osób w rodzinie.

Zajęcia regionalne stanowią idealny przepis na odnalezienie związku między teraźniejszością a przeszłością swojej małej ojczyzny. Dzięki twórczemu spędzaniu czasu dzieci mogły poznać siebie oraz swój region na tle Polski czy świata.

Atrakcyjne zajęcia, wycieczki, czy spotkania z interesującymi osobami to idealna metoda na zaszczepienie w najmłodszych ciekawości do tego, co jest najbliżej nich, czyli własnego regionu. Dzieci odwiedziły miejsca znane, ale nie odkryte, uświadomiły sobie, że ziemia buska to skarbnica wielu bogactw oraz cennych zabytków. A ciekawe warsztaty pozwoliły im bliżej poznać kulturę przodków.

Dzieci już przekonały się, że „ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia", ale przed nimi w II semestrze nowe zadania i odkrywanie tego, co dotąd jeszcze nieznane i nie odkryte.

Realizatorki innowacji

ferie w szkole ferie w szkole

ferie w szkole ferie w szkole