Godło Polski

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Biuletyn Informacji Publicznej Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach
Librus
Budynek szkoły z drona w Zbludowicach
Budynek szkoły w Zbludowicach
Klasa szkolona
Zdjęcia powstańców Warszawskich
previous arrow
next arrow
PlayPause

Miło nam poinformować, iż Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach decyzją Narodowej Agencji Programu Erasmus+ otrzymała dofinansowanie projektu „Unity in Diversity” w wysokości 60000 Euro. W ramach projektu będziemy współpracować ze szkołami z: Turcji, Grecji i Rumunii. Przed nami bardzo ważna funkcja, gdyż nasza szkoła jest koordynatorem wszystkich działań.

Informacje o projekcie:
1. Projekt realizowany jest w okresie od 31 maja 2023 r. do 30 października 2024 r.
2. Projekt skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej klasy od V do VI.
3. Celem głównym projektu jest:
- dostarczenie młodym ludziom głębszej wiedzy na temat ksenofobii, tolerancji, mniejszości;
- promowanie różnorodności, dialogu międzykulturowego i tolerancji pomiędzy młodymi ludźmi z różnych krajów poprzez dzielenie się, uczenie i wspólną pracę w międzynarodowym zespole;
- poznanie kultury, tradycji drugiego kraju oraz analizowanie różnic i podobieństw między nimi;
- podnoszenie kompetencji cyfrowych i znajomości języków obcych u młodzieży uczącej się;
- promowanie włączenia młodych ludzi z mniejszymi szansami poprzez zapewnienie im możliwości uczestnictwa na równym poziomie w międzynarodowym projekcie młodzieżowym;
- wzmocnienie kompetencji językowych uczniów i nauczycieli.
4. Terminy wyjazdów:
Przyjęcie gości w Polsce - październik 2023;
Rumunia - marzec 2024;
Turcja – maj 2024;
Grecja- październik 2024.
Zalety i korzyści Programu Erasmus +
1. Wyjazdy do krajów partnerskich – w ramach programu Erasmus+ uczniowie mogą wyjechać do innych krajów europejskich, poznać ich kulturę, historię i geografię. Wymiany międzynarodowe to także nawiązywanie nowych znajomości z rówieśnikami z innego kraju, dzielenie się doświadczeniami
i przeżyciami. To poznawanie odmiennej kultury, obyczajowości, kuchni i zwiedzanie ciekawych, często osobliwych miejsc. Po wyjeździe znajomości między rówieśnikami ze szkół partnerskich są często kontynuowane w mediach społecznościowych, co może zrodzić szansę na zawarcie wieloletniej przyjaźni. Podczas wyjazdów projektowych, uczniowie integrują się także z osobami z innych klas we własnej szkole, poszerzając krąg przyjaciół.
2. Doskonalenie umiejętności językowych – codzienna, żywa komunikacja w języku angielskim to najlepsza okazja do sprawdzenia, ćwiczenia i w efekcie ulepszenia swojej znajomości tego języka. Taką wyjątkowa okazję do nauki języka stwarza właśnie komunikacja z zagranicznymi rówieśnikami i ich rodzinami podczas wymian. Z uwagi na to, iż językiem używanym w projekcie jest język angielski, oprócz komunikacji z partnerami uczniowie posługują się nim wykonując wszelkie zadania np. filmy, plakaty, prezentacje. Pomaga im to przełamać bariery językowe i wzmocnić motywację do nauki języka w przyszłości.
3. Rozwój kompetencji informatycznych – podczas wykonywania zadań projektowych uczniowie poznają nowe narzędzia i programy takie jak: Padlet.com, WordArt.com, Bookcreator.com, Canva, PosterMyWall czy też Scratch, a także doskonalą umiejętność korzystania z programu PowerPoint. Samodzielnie tworzą rozmaite prezentacje, filmy, pozdrowienia czy „chmury słów” online.
4. Rozwój kompetencji kluczowych – uczestnicząc w projekcie uczniowie mają okazję rozwijać umiejętności, które w przyszłości będą ważne w ich rozwoju zawodowym, a mianowicie takie kompetencje jak kreatywność, współpraca w grupie, krytyczne myślenie czy umiejętność zarządzania czasem.
5. Kształtowanie pozytywnych postaw – dzięki wyjazdom za granicę i przyjmowaniu u siebie gości z krajów partnerskich uczniowie stają się bardziej otwarci, przełamują bariery językowe, nieśmiałość czy stres związany z prezentowaniem własnej pracy. Jest to też dla nich okazja do odkrycia swoich mocnych stron czy talentów. Wyjazd za granicę i pobyt u rodziny rówieśników z krajów partnerskich uczy samodzielności i wytrwałości, umiejętności radzenia sobie z różnymi emocjami w zetknięciu z tym co nieznane i inne. Dzięki wymianom międzynarodowym uczniowie kształtują postawy otwartości, tolerancji i empatii.
6. Doświadczenie międzykulturowe – Wymiany międzynarodowe to najlepszy sposób na poznawanie różnorodnych kultur, obyczajów i miejsc oraz budowania poczucia w wspólnoty w ramach Unii Europejskiej. Jest to z pewnością jedna z największych zalet projektu.
Już wkrótce rozpoczynamy rekrutację do projektu! Zapraszamy do udziału!
M. Durlik

REGULAMIN

ZAŁĄCZNIK NR 1

ZAŁĄCZNIK NR 3